Successful marriage counseling

۴ قدم برای داشتن یک ازدواج موفق:

 

انتظارات واقع بینانه داشته باشید و آنها را واضح بیان کنید

بسیاری تصور می‌کنند جروبحث جز لاینفک هر رابطه ای است اما در اصل بنابر تحقیقات باعث سرخوردگی می‌شود. طبق تحقیقات مشاوره ازدواج موفق ،وقتی توقعات از طرف مقابل برآورده نمی‌شود منجر به ایجاد سرخوردگی می‌شود
زوج‌های موفق از یکدیگر هم در مورد روابط عمومی خود با دیگران و هم در مورد ارتباط خصوصی خودشان انتظارات واقع بینانه‌ای از یکدیگر دارند. برای مثال اربخ در کتاب خود ده تصور اشتباه در مورد زوجین را بررسی می‌کند. اولین تصور غلط این است که زوجین خوشبخت هیچگونه درگیری با هم ندارند در حالیکه درگیری غیر قابل اجتناب است. اگر تنشی ندارید به این معنی است که شما اساسا راجع به مسائل مهم به گفتگو نمی‌پردازید.

نکته عملی: آیا ته به حال شده که شما و طرف مقابل شما انتظارات خود از رابطه تان را به صورت جداگانه نوشته باشید. ( مثلاً اینکه انتظار دارید با شما چگونه رفتار شود، چگونه به بدعهدی برخورد شود) اینکار ساده از دیدگاه مشاوره ازدواج موفق به زوجین کمک می‌کند بفهمند اولویت‌های آنها چیست. اگر طرف مقابل شما توقعات شما را نداند چگونه می‌تواند آنها را برآورده کند.

تشویق کنید و جایزه بدهید
زوج‌های شرکت کننده در تحقیقات تصدیق سازنده را برای خوشبختی در ازدواج نکته کلیدی قلمداد کرده‌اند. تصدیق سازنده به طرف مقابل شما این امکان را میدهد که بداند فرد ویژه و مهمی برای شماست و شما قدردان او هستید.
زوجین می‌توانند تصدیق سازنده را با گفته ها و رفتارهای خود نشان دهند اینکار با سادگی گفتن « دوستت دارم» و یا « تو بهترین دوست منی» می‌باشد. تصدیق سازنده می‌تواند کاری مثل روش کردن قهوه جوش برای همسرتان هنگام صبح، یا ارسال یک ایمیل سکسی برای برانگیختن احساساتش نسبت به شما باشد.

بر خلاف باور عمومی، مردان به تصدیق سازنده بیشتری نیاز دارند زیرا به عقیده مشاور، زنان تصدیق را از افراد دیگری در زندگی خود دریافت می‌کنند. نکته کلیدی در این تشویق ها تداوم آنهاست نه اینکه فقط هرازگاهی باشد.
نکته عملی: یک تشویق روزانه می‌تواند یک زوج را خوشبخت کند. مشاور ازدواج پیشنهاد میکند که حداقل یکبار در روز با گفتار یا کارهای خود این تشویق و دلگرمی را به زوج خود بدهید.

در زندگی خود تغییر ایجاد کنید

به عقیده مشاوره ازدواج، هر رابطه‌ای در نهایت تکراری میشود. ایجاد تغییر می‌تواند از این مسئله جلوگیری کند که راههای متعددی برای آن وجود دارد.
نکته عملی: برای کاهش یکنواختی و جالب کردن زندگی، روال روزمره خود را تغییر دهید. مثلامشاوره ازدواج پبشنهاد میکند به جای رفتن به رستوران همیشگی، یک رستوران خوب و مهیج جدید پیدا کنید یا مثلاً برای تعطیلات جای جدیدی پیدا کنید یا با هم در یک کلاس شرکت کنید.

 

یافتن فعالیت های انگیزشی هیجان انگیز

یک راهکار دیگر این است که فعالیت های انگیزشی پیدا کنید که هیجان و آدرنالین شما را بالا می‌برند. چیزی که ما دریافته ‌ایم این است که اگر شما فعالیتی را با همسر خود انجام دهید انگیزش و هیجان ناشی از آن به او و رابطه شما هم منتقل می‌گردد.
مثلاً پیشنهاد می‌شود که با هم ورزش یا اسکیت سواری کنید یا یک فیلم ترسناک را با هم ببینید. طبق نظر مشاوره ازدواج چهار قدم اول برای رابطه موفق شامل گنجاندن و یا بهبود مثبت اندیشی در رابطه است . این قدم‌ها وابسته به کاهش موارد منفی است. بررسی مشاوره ازدواج و سایر منابع نشان می‌دهد که این نسبت در زوج‌های موفق پنج به یک است به این معنی که به ازای هر پنج احساس مثبت فقط یک احساس یا تجربه منفی وجود دارد.
البته نیاز نیست که در این موارد در رابطه خود خیلی حسابگرانه عمل کنید اما باید مرتب مراقب رابطه خود باشید و نقاط مثبت و منفی را در نظر بگیرید.

بسیاری از زوج ها تصور می‌کنند باید بین نقاط مثبت و منفی تعادلی وجود داشته باشد اما مشاوره ازدواج بدین گونه عنوان می‌کند که اگر شما نقاط مثبت را در دست راست گذاشته و نقاط ضعف را در دست چپ بگذارید، باید کف بسیار بیشتر به سمت راست سنگینی کند پس باید نقاط مثبت بر نقاط ضعف غلبه کامل داشته باشد
مشاوره ازدواج همچنین عنوان می‌کند که شش رفتار مخرب عمده شامل این موارد است : دعوای مداوم، سوءتفاهم، امور روزمره منزل، حسادت، داشتن اسرار مگو و کنار نیامدن با خانواده همسر است

نکته عملی: شما میتوانید با درست کردن لیستی از نقاط ضعف و قوت رابطه خود، آنرا بسنجید. یک تکه کاغذ بردارید و در وسط آن از بالا به پایین خط بکشید. در سمت چپ رفتار ها و احساس های مثبت در ارتباط با همسر و رابطه تان را یادداشت کنید
در سمت راست هم احساس و رفتارهای منفی مرتبط با او را بنویسید. همیشه مطمئن شوید که سمت چپ از لحاظ تعداد و اندازه بر سمت راست غلبه کامل دارد و همچنین از همسر خود هم بخواهید اینکار را انجام دهد.


Leave a Reply

ورود به حساب کاربری ایجاد حساب کاربری جدید

- حریم خصوصی شما برای ما بسیار مهم است و هرگز اطلاعات شما منتشر نخواهد شد.

 
×
اکنون ثبت نام کنید. آیا قبلا ثبت نام کرده اید؟
 
×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Go up