Successful marriage counseling.

مشاوره ازدواج موفق قبل از ازدواج

علی رغم عشق و علاقه‌‌ی فراوانی که میان زوج‌های جوان وجود دارد، واقعیت تلخ این است که فعلا تقریبا نیمی از تمام ازدواج‌ها به شکست منتهی می شوند. با افزایش آمار طلاق، تقاضا برای مشاوره‌ ازدواج موفق   هم افزایش یافته و نیاز به آموزش، تمرین و تعهد نیز در این زمینه وجود دارد

چرا مشاوره ازدواج نباید اختیاری باشد؟

در واقع همه زوج‌ها می توانند به کمک مشاوره ازدواج از آماده سازی مناسب برای زندگی مشترک بهره مند شوند. بنابراین بهتر است که به موضوع مشاوره ازدواج به عنوان یک اجبار نگاه  شود و حتما از یک مشاور کمک بگیرید.
مشاوره‌هایی که در زمان مشاوره‌ی قبل از ازدواج به زوج‌های جوان داده می‌شود، مهارت و دانش لازم برای حفظ یک ازدواج سالم و ماندگار را به آنها می‌دهد.

مشاوره‌ ازدواج موفق چیست؟

مشاوره ازدواج موفق، که به آن آماده‌ سازی پیش از ازدواج نیز گفته می‌شود، درمان نیست، بلکه جلسه یا جلساتی است که برای آموزش و حمایت از زوج هایی که به ازدواج متعهد می‌شوند و میخواهند یک زندگی مشترک را آغاز کنند و تک تک لحظات زندگی خود را ازین پس با دیگری سهیم شوند طراحی شده است. اگرچه مشاوره های مربوط به رابطه زناشویی را اغلب مشاوران ازدواج غیر مذهبی ارائه می دهند، اما اکثر زوج هایی که در برنامه های مشاوره قبل از ازدواج شرکت می کنند، توسط یک مقام مذهبی مشاوره می شوند. مهم نیست که چه کسی در طول زمان آماده‌ سازی زوج ها را مشاوره می کند، بلکه موضوع این است که مشاوره قبل از ازدواج فرصتی برای زوج هاست تا در مورد خود و یکدیگر آگاهی پیدا کنند؛ ابزاری است که با ضریب اطمینان بالا شادی بعد از ازدواج را تضمین کند.
تحقیقات نشان داده است که آموزش در هفت زمینه‌ی دانش و مهارت های ارتباطی به توسعه و موفقیت ازدواج پایدار کمک می کند.

بنابراین، آماده سازی موثر قبل از ازدواج موجب تشویق زوجین برای شناسایی شخصیت، سازگاری، اعتقادات جنسی و روحیه، انتظارات و اهداف بلند مدت خواهد شد. زوج ها همچنین باید پیشینه‌ های خانوادگی، سبک های ارتباطی و مهارت های حل مسئله خود را هم مورد بحث قرار دهند. در طی دوره مشاوره ازدواج، زوج ها توانایی هایی لازم برای ایجاد و حفظ یک رابطه بلند مدت موفق را به دست خواهند آورد.

زوج‌هایی که در برنامه های مشاوره ازدواج شرکت می‌کنند، در مورد امیدها، ترس و خواسته های خود بحث کرده و هر دو تشویق خواهند شد تا نقاط قوت و ضعف روابطشان را شناسایی کنند. آنها زمینه‌های مختلفی را شناسایی می کنند که ممکن است موجب بروز اختلاف شوند و در رابطه با ابزارهای روانشناختی و مهارت های ارتباطی که بعدا در روز‌های سخت ازدواج می تواند کمک‌شان کند آموزش می بینند.

مزایا و اثرات مشاوره ازدواج موفق

عشق و علاقه به تنهایی برای حفظ ازدواج کافی نیست، بلکه در کنار این دو باید آموزش پیش از ازدواج هم فرا گرفته شود. آمادگی پیش از ازدواج هم ضروری و هم موثر است زیرا کیفیت رابطه را تا حد زیادی تضمین می کند، شادی دائمی خلق کرده و از طلاق تا حد زیادی جلوگیری می کند.

در واقع، مشاوره ازدواج، میزان موفقیت زناشویی را افزایش می دهد. این مشاوره‌ها به زوج هایی که در معرض خطر طلاق بوده اند نیز کمک کرده است. مشاوره ازدواج موفق برای زوج های جوان، برای زوج های مشکل دار و برای زوج هایی که یک یا هر دو طرف قبلا طلاق را تجربه کرده اند، نتایج مثبتی به ثمر رسانده است.

مشاوره ازدواج موفق یک آزمون نیست بلکه یک ابزار است. در آماده سازی پیش از ازدواج مناسب، برای برقراری ارتباط درست به زوج‌ها مشاوره ارائه می شود. مهارت های حیاتی به زوج‌ها تعلیم داده می شود و زوج ها را از خواسته ها، نیازها و آرزو های شریکشان آگاه می کند. خیلی مهم است که زوجین در آماده شدن برای زندگی مشترک با هم همکاری کنند چراکه زوج‌های جوانی که با هم در مشاوره ازدواج شرکت می کنند، ازدواج های سالم، مثبت و ماندگارتری را تجربه می کنند.

با آرزوی خوشبختی همه شما عزیزان …


Leave a Reply

ورود به حساب کاربری ایجاد حساب کاربری جدید

- حریم خصوصی شما برای ما بسیار مهم است و هرگز اطلاعات شما منتشر نخواهد شد.

 
×
اکنون ثبت نام کنید. آیا قبلا ثبت نام کرده اید؟
 
×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Go up